Quick Links

Quick Links

Staff

 

Role Member of staff
Headteacher Krupa Patel
Deputy Headteacher Adam Kielczyk
Assistant Headteacher KS3 Kylee Lyon

Assistant Headteacher KS4

Exams Officer

Priya Mehta-Diston

Assistant Headteacher KS5

(Read/Write Inc Coordinator)

Emma Coulson 
Head of Pastoral Care Simon Sackwild
Community Engagement Manager Debbie Stone
KS3 Co-ordinator Mercedes Rodriguez
KS4 Co-ordinator, Attendance & PE Project Lead Ben Murray
KS5 (Sixth Form) Co-ordinator Tim Nguessan
Family Liaison Advisor
& Residential Co-ordinator
Jackie O'Hanlon
HR & Finance Manager Maria Kelly
Office Manager Varsha Mistry
Premises Manager Shaun Deakin
SIMS Manager Catherine Sheridan
Careers Coordinator/ SIMS Support
Pastoral Administrator Maria Mather
Receptionist
Assistant Caretaker Ciaran Murphy
Digital Learning Support Technician
Local Authority ASD specialist teacher Jane Bevan-Cotton (On secondment)
Head of Computing and Digital Matt Evans
Art Project Lead Jane Blundell
Life Skills Project Lead Kristin Bayes
Food Technology Project Lead
& Duke of Edinburgh Co-ordinator
Jess Hamilton
PSHE & Well-Being Co-ordinator Mona Tamam
DT Project Lead
Head of Literacy Paul Walker
Professional Development Co-ordinator/7EK tutor Elizabeth Kosky
Communication lead/7DH tutor Debs Harter
Head of Maths Gerson Sanchez & Domingo Garcia
Performing Arts Teacher Simon Lewis
Acting Head of Science Isla-Mae Bonthrone
Sixth Form Lead Learning Support Didi Scalia, Amanda Sarsah, James Griffin,
Alex Mukasa 
Teachers Priya Mehta, Andrea Walmsley, Isla-Mae Bonthrone, Paula Cordero, Mark Kearney
Learning Mentors Janet Pedersen, Kokila Patel,
Sheryl Cork & Kelly Green 
Higher Level Teaching Assistant
Learning Support Assistants Mary O'Keefe, Maria Montero, Deidre Maher, Laura Ball, Chelsea Burt, Cathy George, Diogo Melo, Nicola Danese, Saroj Parmar, Laura Lilienthal, Joe Soloman, Amy Young, Cristina Pope, Adam Tedder, Paula Cordero, , Silvia Casula, Sean Connerton, David Reeves
Science Technician Pam Hooper
Speech and Language Therapy Lynn O'Connell
Kitchen staff ISS, Tracey Hurley, Margaret Phelan, Francisca Boatin & Malgorzata Kucia
Hearing & Visual Impairment Team Julie Rooney, Jenny Sutch, Sue Epstein, Sylvia Martynow-Carrara & Rachel Prior
Site Supervisor and Therapy Co-ordinator Clare Rulton
Travel Trainer Sejal Barot
1:1 Learning Support Assistants Will Adolphy, Miriam Galvin-Lidayova, David Reeves 
Prospects (Careers) Lorna Adams
Occupational Therapist Pratik Dhage (NWP)
Physiotherapists Alexander Schofiled & Loran Grace (NWP)
Education Psychologist Hugh Watson
Art Therapist Sarah Kitto
Counsellor Thomas Brosnan